Alef 4. Bölüm Değerlendirme


259
130 shares, 259 points

Bir önceki bölüm, emniyete getirilen bir kelle ile bitmişti. Yeni kurbanın kim olduğu sorusunun yanıtını merak ederken, Eylül 1656 tarihine gidiyoruz. Bu bölümün ilk sahnelerinde, bir mevlevi dergahında, aşırı şeriat yanlısı olarak görülen kişilerin yakılmasını görüyoruz. Dizinin günümüz olayları ile bağlantılı olan bu sahneler, gökkuşağı romanının içeriği hakkında da ipuçları veriyor. Yinede roman içeriğinin ne olduğunu konusunda net bir şey söylemek mümkün değil…

Bir önceki bölümde getirilen kelle’nin yaklaşık üç ay önce kesilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Hatta otopsi yapan doktor Erhan şu bilgileri aktardı; “Cellatlar İstanbul dışında infaz ettikleri suçluların kellerini bal dolu fıçılarda muhafaza edermiş. Uzun süren yolculuklarda bozulmamaları için. Yüzleri özenle korunan bu kelleler, daha sonra padişah’ın huzurunda gümüş tepsilerde sergilenirmiş. Kimlik tespitinde en küçük bir şüpheye yer bırakmamak için”

Çok geçmeden kafası olmayan bir ceset bulundu. Ve yapılan ön inceleme, kafa ile gövdenin uyumlu olduğunu ortaya koydu. Gövde üzerinde yapılan otopsi sonucu, gövdenin midesinde bir Derviş Aynası çıktı. Üzerinde ise şu yazıyor; 285812-1 Bu sayının sırrı nedir merak ediyorum.

Bu sayının gizemini çözmeye çalışan Settar ve Kemal farkında olmadan yine Yaşar hanım’a ulaşıyorlar. Demans hastası olan Yaşar hanım’ın babası Rahmi Görener, Gökkuşağı romanını 1984 yılında Beyazıt kütüphanesinden alıp uzun süre geri getirmeyen kişiymiş. Kısa süre sonra Kemal, Gökkuşağı romanının yazarı olan Faik Ahlat Karaca’nın Rahmi Görener ile arkadaş olduğunu öğreniyor.

Bu bölümde, Settar’ın oğlunun kısa bir süre önce intihar ettiğini öğreniyoruz. Settar, oğlunun intihat etmesinden sonra emekliliğini istemiş…

Alef hakkında daha fazla içerik için #şuraya bakınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

259
130 shares, 259 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
50
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
66
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
100
Beğendim !