Marslı (The Martian)


250
2 comments, 121 shares, 250 points

Bu yazıyı 18.04.2017 tarihinde www.mustafaalniak.net’te yayımlamıştım. Blog web sitemi kapattığım için şimdi tekrar burada paylaşıyorum…

Bugün güzel bir filmden bahsetmek istiyorum. Bahsettiğim filmin adı The Martian. Yani Marslı. Bu film’in #AndyWeir‘in romanında uyarlandığını unutmayın !

Marslı (The Martian) Filmi Konusu

Film 2035 yılında geçiyor. 2035 yılında Ares III mürettebatı Mars yüzeyine bir sefer düzenler. Mars yüzeyinde araştırma yapmak için giden mürettebat mars yüzeyinde 31 gün kalmayı planlamıştır. Fakat 18. günde mars yüzeyinde çıkan şiddetli fırtınalar; mürettebatı mars yüzeyini terk etmeye zorlar. Ares III görev komutanının emri ile, mürettebat tahliye edilir. Fırtına sırasında gerçekleşen tahliye esnasında Mark Watney; fırtına ile kopan bir antenin kendisine çarpması ile savrulur. Ve toz yığınının içerisinde kaybolur. 

Mark’ın öldüğünü düşünen mürettebat Mars yüzeyini terk ederek dünyaya doğru yola çıkar. Ertesi sabah, fırtınanın dinmesi ile birlikte Mark uyanır. Giymiş olduğu astronot elbisesi, oksijeninin azaldığını konusunda uyarı yapmaktadır. Yerinden kalkarak mars yüzeyinde yer alan yaşam ünitesine giren Mark burada, vücuduna saplanan metali çıkarır. 

Mars yüzeyinde tek başına kalan Mark için zor günler başlamaktadır. Mars ile dünya arasında ki yolculuk süresi 4 yıl sürdüğünden, büyük bir umutsuzluğa kapılan Mark hayatta kalmak için ne yapacağı konusunda planlar yapmaya başlar. Ekip arkadaşları mars yüzeyini erken terk ettiği için kalan yiyecekleri saymaya başlar. 6 kişilik mürettebatın 31 gün kalması için ayarlanan yiyecek stoğuna göz atar. Bütün yiyeceklerin kendisine 300 gün civarı yeteceğini hesaplayan Mark plan yapmaya başlar.

Kendi dışkısını gübre olarak kullanarak, mars yüzeyinde bir sera oluşturup patates yetiştirmeyi başarır. Yaşam ünitesindeki oksijeni tükenmekte olan Mark Nasa ile iletişim kurmaya çalışır. Dünyadan 80.000.000 km uzakta, marsta bir başına kalan Mark evine gidebilecekmi dersiniz ? 

Marslı (The Martian) Trailer


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

250
2 comments, 121 shares, 250 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
16
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
33
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
66
Beğendim !