Ölmek İçin 13 Sebep 4. Sezon (Final Sezonu) Değerlendirme


291
161 shares, 291 points

İlk 2 sezonun hatrına izlemeye devam ettiğim 13 Reasons Why nihayet final yaptı. Uyarlandığı kitapta yer alan konuyu ilk sezonda çabucak işleyip bitiren dizi, sakız gibi uzayıp 3 sezon daha devam ettikten sonra bitti. Bu final sezonu’nu izlerken sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Son bölüm hariç diğer tüm bölümler gereksiz sahneler ile uzatılıp 1 saate tamamlanmış. Final ise 1 buçuk saatlik bölümü ile beklenmedik bir son ile bitti. Şimdi kısaca ölmek için 13 sebep 4. sezonda neler oldu, bir bakalım…

Dizi hakkında daha fazla içerik için #şuradaki yazılara bakabilirsiniz.

Sezon boyunca Clay’in kabuslar ve sanrılar görmesine tanık oluyoruz. Monty’in hapishanede ölmüş olması ve tabii ki Bryce’ın ölümü büyük bir acıya sebep oldu. Herşeyin başlancığı olan Hannah Baker‘ın ölümünden hiç söz etmiyorum bile. Bütün bu karmaşa Clay Jensen‘ı yardım almaya zorladı. Doktor ise Clay’de Çoklu Kişilik Bozukluğu olduğu teşhisini koydu.

Okulda isyan çıkarıp müdürün arabasını yakan, okul içinde kapıya “Monty’ye tuzak kuruldu” yazan, okul içinde yer alan kameraları kıran ve kampta elinde balta ile korku saçan Clay bütün bunları hatırlamıyordu bile.

Artık lise son sınıf öğrencisi olan ekip, aralarına Winston’ın da katılması ile mezuniyete adım adım gittiler. Bu esnada polis okulu gözetim altında tutarken, okul giriş çıkışlarına koyulan dedektör ve çanta kontrolü çıkacak olan isyanın fitilini ateşledi.

Liberty lisesinden mezun olmaya hazırlanan ekip Sanderson Üniversitesi’ne gezi düzenlerken, içkini bul partisi, okulda tatbikat ve isyan gibi bir takım olaylar gelişti.

Üniversite başvurusu yapan ekip mülakatalara girdikten sonra bir balo düzenleyip mezun oldular. Baloda yaşanan şok edici bir olay sonucu Justin Foley öldü.


Böylece bir maceranın daha sonuna geldim. Dizide rahatsız edici sahneler çokça yer alsa da 13 Reasons Why‘ı özleyeceğim bir gerçek. Ölmek İçin 13 Sebep defteri kapanırken bu yazımı, dizinin harika müziği ile sonlandırmak istiyorum. Hoşçakal Clay Jensen, hoşçakal Tony !


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

291
161 shares, 291 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
100
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
116
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
153
Beğendim !