Dark 3. Sezon Değerlendirme (Final)


265
136 shares, 265 points
Dark 3. Sezon Değerlendirme

Dark 3. Sezon değerlendirme yazısına gelmeden önce söylemek gerekirse diğer sezonlara göre oldukça durgun bir sezondu. Dark 3. Sezon (final sezonu) aslında ilk ili sezondaki gizemleri çözmek üzere yapılmış bir havası olduğu da söylenebilir. Fakat diziyi klasik bir zamanda yolculuk dizisinden ayıran en büyük özellik dizide kullanılan bilimdir. Zamanda yolculuk ve kuntum mekaniği, belirsizlik ilkesi, Schrödinger’in kedisi gibi düşünce deneylerini 3. Sezonda gördük. Bilimsel kuramların hava uçuştuğu dizide; daha kişileri yeni çözmüş izleyiciye bir de kuantum mekaniğini çözmek gibi bir yük bindirildi. #Dark’ın bilimsel altyapısı için buraya bakabilirsiniz.

Dark 3. Sezon Değerlendirme

Farklı bir zaman eksenine zaman yolculuğunu bekleyen izleyici çoklu gerçeklikle karşılaştı. Dolayısıyla farklı bir paralel gerçeklik birbirine benzeyen ikinci bir evren. Jonas’ın olmadığı ve aynı döngünün farklı şekilde farklı insanlarca tekrar ettiği bir gerçeklik içinde tüm her şeyin başındaki kişinin Martha olası da çoklu evrenlerde gerçekliğin farklı olacağı gerçekliğini güzelce seyirciye aktardı. Benim dikkatimi çeken Martha’nın yanağındaki çiziğin ve yine Marta ve Jonas’ın çocuğunun dudka çatlaklarının geçtikleri evrene göre yer değiştirmesiydi. Bir nevi ayna evren ya da ters gerçeklik ya da kuantum dolanıklığına gönderme yapılmış gibiydi.

İzleyiciyi Bilime Boğmak

Dark 3. Sezon diğer iki sezona göre oldukça yavaş ilerleyen bölümlerden oluşuyor. Her ne kadar Shrödinger’in Kedisi gibi kuantum mekaniğine ait bir düşünce deneyini açıklasalar da diziyi bilime boğmak seyirciyi olumsuz etkilemiş olabilir. Özellikle Kuantum Dolanıklık Teorisi, EPR deneyi, üst üste binme durumu gibi kuantum belirsizliklerini bilmeyen izleyicinin diziden sıkılması olası. Yine Higgs Bozonu (Tanrı Parçacığı) Karanlık Madde gibi uzay bilim ve kuantum mekaniğinin konularını kullanım kılavuzu olmadan dizide konu etmek diziye gizem katsa da anlaşılması zor olduğu kesin. Dark’ta izleyiciyi hem bilime boğuldu hem de sürekli değişen zaman ekseninde ( 3. Sezonda evren de değişti) kimin kim olduğunu çözmek de izleyiciye yük olduğunu düşünüyorum.

İzleyiciyi Kandırmak

Dark 3 sezon (final sezonu) aslında izleyicisine “şaka yaptım kızma” dedi. Çünkü gerçek dünyanın bulunduğu 1. Evrenin yansıması olan, alternatif gerçeklikteki 2. Ve 3. Paralel evrenlerdeki yansımaları izledik. Bir nevi sanal ve yansıma; tercih edilmeyen ya da yanlış tercihlerin yaşandığı alternatif evrenlerdeki Jonas ve Martha, Adam’ın kendilerini nasıl gerçek sandıklarını izleyen seyirci “her şey yansımaymış” dedi. Bu kandırma aslında gerçek bir aldatma değil. Dizinin bilimsel altyapısına göre aslında her şey mümkün olduğu gibi daha fazla evrene dağılan gerçeklikler de konu edilebilirdi. Yine de 3’lü çoklu bir evren ve gerçekliğin bu denli bölünüp dallanacağını izleyenler “acaba biz de başka bir gerçeklikten arta kalan hatalar ya da yanlış tercihler olabilir miyiz?” diye kendilerine sormuş olabilirler. #2. Sezon değerlendirmesi için buraya bakın

Sonuç olarak zamanda yolculuk dizileri arasına sağlam bilimsel kuramları barındıran bir dizi daha katıldı. Tabii ki dizideki kuantum mekaniği teorileri kendilerini keşfetmemiz için bizi bekliyor 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

265
136 shares, 265 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
150
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
166
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
34
Beğendim !