Alef 3. Bölüm Değerlendirme


259
130 shares, 259 points

Olayların gelişmeye devam ettiği üçüncü bölümde, bir önceki bölümde merak ettiğim bir sorunun yanıtını alıyorum. Kemal’in sürekli görmüş olduğu kız, Kemal’in kızı. Bölümün henüz ilk dakikalarında Kemal’i karısı ve kızı ile bir plajda görüyoruz. Kemal karısından ayrıldı mı ne oldu bilemiyoruz.

Bölümün önemli olaylarından birisi de Gökkuşağı adlı romanın basılmaya çalışılması. Settar ve Kemal, bir yayınevi ile görüşmeye giderler fakat istedikleri gibi kısa sürede kitabı bastıramayacaklarını fark ederler. Yayınevi, kitabın editör kontrolünden sonra bilgi vereceklerini söyler. Yayınevi 3-4 ay gibi bir süreden söz eder. Tabii ki Settar eski bir dostta yardım alarak bu işi hızlandırmak ister. Fakat asıl önemli nokta, olayların basına sızdırılmamasıdır. Sebebini kimseye belirtmeden kitabın bir an önce basılması gerekmektedir.

Kemal’in bir önceki bölümde kovaladığı Nijerya’lı göçmen komadayken, Nuster’in ailesini ziyarete giderler. Bu ziyarette Kemal’in dikkatini bir tablo çeker. Kemal, bu dikkati sayesinde, Nusret’in her yıl çağdaş minyatür ressamlarının eserlarinin sergilendiği “Devri Alem İlmi İrfan Cemiyeti”ne üye olduğunu öğrenir.

Nusret’in üye olduğu cemiyet, tablo, Gökkuşağı adlı roman arasında bir bağlantı var. Bu bağlantı ne zaman ve nasıl çözülecek ? Romanın konusu ile alakalı araştırma ve çalışmalar yapan Yaşar hanım olmadan bu iş çözülmeyecek gibi görünüyor.

Romanın konusu bir takım sapkınlıklar üzerine. Yaşar hanımda bu konu ile ilgilenen bir doçent. Mustafa Diri sapkın düşünceli birisi. Nusret’te bir şekilde bu konulara ilgili. Söz konusu eski romanda bu konu ile ilgili. Katil neyin peşinde ?

Bunca işin arasında Settar’ın posta koyduğu savcının başsavcı olduğu haberi gelir. Bu durumda Settar, savcıdan özür dileme konusunda amiri Mahmut tarafından sıkıştırılır. Settar özür dilemeyi istemese de Kemal üzerinden bir çeşit şantaja uğrar.

Bölümün en önemli noktası emniyete gelen paket ve ses kaydıydı. Paket içinde bir, bedeninden koparılmış kafa var. Sanırım üçüncü kurban geldi. Ses kaydında ise; “hiç bir yayın evinin kitabı basmayı kabul etmeyeceğini biliyorum. Kitabı basamayacağınızı bildiğim için sürenin bitmesini beklemedim” diyor. Katil verdiği süre dolmadan üçüncü cinayeti işledi. Bakalım ilerleyen bölümlerde bizi neler bekliyor ?

Alef hakkında daha fazla içerik için #şuraya bakınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

259
130 shares, 259 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
100
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
116
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
150
Beğendim !