Atiye Dizisinin Sembolü Ne Anlama Geliyor ?

Beren Saat'in Netflix dizisi Atiye'nin gizemli sembolü üzerine bir değerlendirme. Sembolü oluşturan simya sembolleri ve dizi simgesinin vermek istediği mesaj...


271

Netflix Türkiye‘nin ikinci dizisi olan Atiye‘nin merak uyandıran yanlarından biriside tabii ki sembol üzerine… Atiye dizisinin sembolü ne anlama geliyor, bunu sizler için araştırdım. İşte Atiye dizisindeki sembolün anlamı

BAŞLAMADAN: Atiye dizisi hakkında detaylı bilgi için #şuradaki yazıma bakabilirsiniz.

Dizide kullanılan bu sembol üzerine derinlemesine bir araştırma yapınca, bu sembolün, birden fazla simyasal simgenin birleşimi olduğunu fark ettim. Peki simyasal simge nedir, ona bir bakalım…

Simyasal Simge Nedir ?

Alchemical Symbols yani Simyasal Simge (simya sembolleri), simyanın bir parçası olarak tasarlanmış ve 18. yüzyıla kadar, bazı element ve bileşenleri temsil etmek için kullanılmış. Yukarıdaki görselde simyasal simgelerin bazılarını görüyorsunuz. Atiye dizisinde kullanılan sembolü bir araya getiren simyasal simgeleri dair içine aldım. Daire içine aldığım simgeler bir araya gelince Atiye dizisindeki sembol ortaya çıkıyor.

Gördüğünüz gibi Atiye dizisinde yer alan sembol; yukarıda yer alan simyasal simgelerin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Artık Atiye dizisinde yer alan sembolü ve sembolü oluşturan simgeleri biliyoruz. Peki bu sembol nasıl bir mesaj veriyor olabilir ?

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi sembolün merkezinde Güneş (Sun) yer alıyor. Hemen iki yanında Ateş (Fire) ve Su (Water) yer alırken onlarında yanında Mars (İron) ve Venüs (Copper) yer alıyor. En dışarıda da Ay (Moon) yer alıyor.

Bütün bunların anlamı mitolojide gizle. Mitolojide Mars ve Venüs’ü araştırınca ikilinin aşkı karşımıza çıkıyor. Yani sonuç olarak Venüs ile Mars’ın aşkına ulaşıyoruz. (Bkz: #Wikipedia) Bunu diziye uyarlayacak olursak, Atiye ile Erhan’ın aşkını işaret ettiğini söyleyebiliriz. Sembolün merkezinde yer alan güneşi, Ay tapınağı olan Göbeklitepe’ye yorabiliriz. Zaten dizide de olayların merkezi olan Göbeklitepe bu aşkı’da çevreliyor diyebiliriz. Bir de ay ve güneş’in aşkı var ki, işin içine mitolojiyi dahil edersek #İştar ve #Tammuz‘a kadar gider bu hikaye.


Faydalanılan Kaynaklar;


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

271
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir