Atiye 1. Sezon Değerlendirme

Netflix Türkiye'nin merakla beklenen ikinci dizisi Atiye'nin birinci sezonuna dair genel değerlendirmemiz.


260
130 shares, 260 points

Netflix’in merakla beklenen ikinci Türkiye yapımı dizisi Atiye bugün yayınlandı. Bende 8 bölümden oluşan 1. sezonu tek seferde izledim. Şunu kesin bir şekilde söyleyebilirim ki Atiye, Hakan Muhafız‘dan kat kat iyi olmuş. Şimdi The Gift adıyla da bilinen Atiye dizisi hakkında yazacağım.

Atiye tanıtım yazısı için #buraya, dizi hakkında daha fazla içerik için #şuraya bakınız.

UYARI: Bu yazı birinci sezonu henüz izlememiş olanlar için can sıkıcı şekilde spoiler içerebilir.

Dizinin henüz ilk başlarında oyuncu kadrosunu çok sevdim diyebilirim. Hatta dizinin henüz ilk bölümlerinde #bizimkiler dizisinde yer alan üç oyuncu gördüm. Bu durum beni tabii ki ayrı bir mutlu etti. Bahsettiğim oyuncular Ressam Sıtkı karakterini canlandıran Cezmi Baskın, Ayla hanım karakterini canlandıran Meral Çetinkaya ve Özge karakterini canlandıran güzel oyuncu Başak Köklükaya. Bu üç oyuncuyu görmek beni extra mutlu etti. Bunun dışında dizide yer alan diğer oyuncuların oyunculukları da çok iyiydi. Özellikle Beren Saat bu dizi için çok iyi bir seçim olmuş. Bunun yanında Mehmet Günsür’de oldukça başarılıydı.

Dizi öyle güzel bir başlangıç yapıyor ki göz açıp kapayıncaya dek ilk bölüm bitiyor. Hemde öyle güzel bir yerde bitiyor ki, ikinci bölüme hemen geçmemek mümkün değil. Dizide Göbeklitepe’de bahsedilen mağara ve geçit, Netflix’in Almanya yapımı dizisi #Dark ile çok fazla benzerlik gösteriyor.

Atiye Birinci Sezon Değerlendirme

Başarılı bir ressam olan Atiye kendini bildi bileli sürekli aynı sembolü çizip duruyor. Anlamını bilmediği gibi, o sembole bir anlam da yükle(ye)meyen Atiye’nin hayatı, aynı sembolün Göbeklitepe‘de yapılan kazılar sonucu bulunması ile değişiyor. Atiye’nin çizmiş olduğu sembol arkeolog Erhan ve ekibi tarafından Göbeklitepe‘nin derinliklerinde keşfedilince Atiye çizmiş olduğu bu sembolün bir sebebi olduğunu kavrıyor. Bu sırada 6 yıldır birlikte olduğu erkek arkadaşı Ozan ile evlilik hazırlığında olan Atiye, çeşitli sanrılar görmeye başlayınca hayatı alt üst oluyor.

…nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmadığını ? Şemsi Tebrizi (3. bölüm 23:20)

Kimsenin duymadığı sesler duyup, kimsenin görmediği şeyler görmeye başlayan Atiye‘ye bu sanrıları sebebiyle şizofreni teşhisi konuluyor. Fakat Atiye, arkeolog Erhan ile birlikte Göbeklitepe’nin gizemini çözmek için herşeyi yapıyor.

Öldü sandığı anneannesi’ni bulan Atiye, geçmişin kendisi için yapmış olduğu sıradışı planı anlamaya çalışırken kaderini değiştirmenin yolunu aramaya devam ediyor. Arkeolog Erhan’ın geçmişi ve kendisi gibi arkeolog olan babasının bırakmış olduğu defteri rehberliğinde, Atiye ile birlikte inanılmaz bir gizemin peşine düşüyoruz.

Bütün bu karmaşanın yanı sıra, Atiye’nin babası Mustafa (eski polis) Erhan’ın ailesinin öldüğü -kaza süsü verilmiş bir cinayet- kazadan Cansu’yu kurtarıp Atiye ile birlikte büyütürken hesaba katmadığı şeyler yüzünden bir takım sıkıntılar yaşıyor. Buda yetmezmiş gibi Ozan’ın babasının fesat planları, olayları iyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Dizinin ilk sezonu; sembolün anlamını kavramaya çalışmak, Erhan’ın kendisi gibi arkeolog olan babasının ne uğruna -göbeklitepe’de neyi keşfettiği için- öldürüldüğünü anlamak ile geçiyor. Tabii bu süreçte Atiye bazı özel güçlere sahip oluyor. Sezonun son bölümünde oluşan kördüğümün çözülmesi için ne yazık ki ikinci sezonu bekleyeceğiz.


Dizideki sembolün anlamı için #şuraya bakınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

260
130 shares, 260 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
150
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
166
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
37
Beğendim !