Lost 2. Sezon Değerlendirme

Lost'un ikinci sezonunda yaşananlar üzerine genel bir değerlendirme.


257
128 shares, 257 points
Ambar Giriş

Efsane dizi LOST‘u izlemeye devam ediyorum. Kısa süre önce dizinin ikinci sezonunu bitirdim. Sezon bölümleri çok fazla olsa da yinede dizi sıkmıyor. Lost izlemek büyük #keyif veriyor. Şimdi kısaca lost ikinci sezonda neler oldu ? sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Öncelikle, Lost dizisi hakkında detaylı bilgi için #şuradaki yazıma bakabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi bir önceki sezonda John Locke sayesinde bir ambar keşfedilmişti. John, Jack ve Kate ambara girdiler. Burada çok garip şeyler dönüyor. Aşağı giren ekip Desmond ile tanışıyorlar. Desmond bir araştırma ekibi tarafından bu ambara hapsedilmiş. Ve 108 dakika‘da bir bilgisayara; “4 8 15 16 23 42” sayılarını girmesi gerektiği konusunda uyarılmış. Aksi halde dünya yok olacakmışmışmış… İnanması güç fakat Desmond tam 3 yıl boyunca ambarda her 108 dakika‘da bir bu kodları bilgisayar girip durmuş. Ve nihayet yerine geçecek birilerini bulan Desmond durumu Jack ve diğerlerine anlattıktan sonra ambarı terk ediyor. (Daha doğrusu bir bot ile adadan kaçıyor)

Durumu açıklayan video kaset

Ambarda yer alan bir video kaset durumu açıklıyor. Desmond, ambardan kaçmadan önce bu videoyu Jack ve John’a izletiyor. Bu durumu anlamak güç olsa da hayatlarını riske atmak istemeyen ekip her 108 dakika’da bir kodları bilgisayar girmek için vardiyalı bir şekilde ambarda nöbet tutmaya başlıyorlar.

108 dakika sayaç lost

Bütün bu gelişmeler yaşanırken denizde olan Sawyer, Michael ve Jin tekrar kaza ile adaya dönüyorlar. Fakat bu kez adanın farklı bir noktasına gelen ekip, yeni arkadaşlar ediniyor. Aynı uçak kazasında adanın farklı noktasına düşen bu insanlar, bir süre sonra aynı kaderi paylaştıklarını fark edip bir ekip oluyorlar. Böylelikle Ana Lucia, Mr Eko, Libby ve Bernard gibi isimler ile tanışıyoruz.

Adaya geri dönen ekip, yeni arkadaşları ile birlikte kampa geri dönüyorlar. Bu esnada Ana Lucia, kaza ile Shannon’u vuruyor.

Ekip bir araya geliyor fakat, Michael oğlu Walt’ı bulmak için “diğerleri”nin izini sürüyor. Bir süre sonra diğerlerinin kampını bulan Michael oğlunu kurtarmak için çirkin bir pazarlık yapıyor. “Diğerleri” oğluna karşılık Michael’dan dört kişiyi getirmesini istiyor. Jack, Kate, Hurley ve Sawyer’i getiren Michael, oğlu ile birlikte bir tekne istedikten sonra bu hain plana uymaya başlıyor.

Tabii bu arada “Henry Gale” adı ile tanıdığımız (aslıda adı bu değil) bir yerli, bir süre ambarda esir tutuluyor. Ambara gelen Michael, Ana Lucia ve Libby’i vurduktan sonra kendini de yaralayıp bunu Henry yapmış süsü veriyor.

Michael’in oğlunu kurtarmak için Jack, Kate, Hurle ve Sawyer yerlilerin kampına doğru gidiyor. Bunun bir tuzak olduğundan şüphelenen Sayid bu konuda Jack’i uyarıyor.

Sezonun sürprizlerinden birisi de Desmond’un tekrar adaya dönmesi oluyor. Bir tekne ile kaçıp giden Desmond, dünyada gidecek hiçbir yer olmadığını, tekne ile haftalarca yolculuk yapmasına rağmen tekrar bu adaya geldiğini iddia ediyor.

Sezonun en önemli olayları belirterek bu yazıyı sonlandırmak istiyorum.

  • Shannon, Ana Lucia ve Libby öldü.
  • Rose, kocası Bernard’a kavuştu.
  • Bu durumun gerçek olup olmadığı merak eden John, Desmond ile birlikte kodu girmeyinde ne olacağını test etmek istedi. (Bu arada Desmond geçmişte bir kere kodları girmediğini hatırlar. Hatta uçağın bu nedenle düştüğünü iddia eder. Bu nedenle kodun girilmesi gerektiğini savunur. Fakat John bilgisayarı kırar) Ve bu nedenle ambar yerle bir oldu.
  • Michael oğluna kavuştu ve bir tekne ile adadan ayrıldı. Bakalım nereye gidiyor ?
  • Yerliler Hurley’i kampına bir mesaj iletmesi için serbest bıraktı. Sawyer, Jack, Kate yerlilerin elinde esir.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

257
128 shares, 257 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
166
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
17
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
51
Beğendim !