Free Solo | National Geographic


259

National Geographic tarafından 2018 yılında hazırlanan Free Solo adlı belgesel’de Serbest Tırmanış yapan kaya tırmanıcısı Alex Honnold ile tanışıyoruz. ABD’nin California eyaletinde bulunan Yosemite National Park‘daki El Capitan dağı, (El Cap olarakta adlandırılıyor) bu belgeselin ana konusunu oluşturuyor.

Free Solo imdb: https://www.imdb.com/title/tt7775622/

Free Solo adlı bu belgesel’de 1000’den fazla solo tırmanış yapan Alex Honnold hakkında genel bir bilgi sahibi olurken, El Capitan hakkında da bilgi ediniyoruz. Dünyanın dört bir yanından kaya tırmanıcıları tarafından ziyaret edilen 900 metre yüksekliğindeki El Capitan, yeryüzünde ki en büyük granit kütlesi. 1851 yılında Mariposa Battalion tarafından keşfedildikten sonra, lider anlamına gelen kaptan anlamındaki El Capitan adı verilmiş.

El Capitan dağına ilk tırmanış 1958 yılında Warren Harding tarafından gerçekleştirilmiş. Fakat free solo tekniği ile, yani hiçbir güvenlik önlemi almadan, ekipmansız olarak ilk tırmanışı 3 Haziran 2017 tarihinde Alex Honnold gerçekleştirdi. Tırmanış 3 saat 56 dakika sürdü.

Belgesel‘de El Capitan haricinde Moonlight Buttress ve Half Dome adlı dağlardan da söz ediliyor. Ayrıca serbest tırmanış denen şeyin öncülerinden sayılan John Bachar‘dan söz etmeden olmaz. Kendisi free solo olarak gerçekleştirdiği bir kaya tırmanışı sırasında 52 yaşında hayata veda etmiş.

Belgesel’de Alex’in kız arkadaşı Sanni McCandLess ve Sanni ile gerçekleştirdiği bir tırmanışta geçirdiği kazayı öğreniyoruz. İki kompresyon kırığına sebep olan bu korkunç kaza Alex’i durdurmaya yetmemiş olacak ki, Alex free solo tekniği ile El Capitan’a tırmanan ilk isim olarak tarihe geçti.

Belgesel ile ilgili söylenecek çok söz olsa da yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Umarım kısa sürede bu belgeseli izleme fırsatınız olur. İşte fragman…

Free Solo Fragman


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

259
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir