VLC Player İle Filmlere Türkçe Dublaj Ekleme


278

Yabancı dizi ve film izleyenlerin yaşadığı sorunlardan birisi de tıpkı altyazı dosyası bulmak gibi, bulunan dublaj dosyasını filme eklemektir. Ben sevdiğim filmleri arşivlediğim için bu tür ayrıntılara dikkat edenlerdenim. Daha önce altyazı dosyası bulma konusu ile ilgili #şurada bir yazı yazmıştım, okuyabilirsiniz.

Bu yazımızın konusu indirmiş olduğumuz ses dosyasını kullanmak. Aslında normalde film dosyası ile dublaj dosyasını birleştirip tek bir dosya haline getirmek mümkün. Bunun için harici programlar var. Yani bir film dosyasına birden fazla dilde ses dosyası eklemek mümkün. Tıpkı Netflix’de olduğu gibi sizde elinizdeki tek bir film dosyasının içine birden fazla dilde dublaj ve altyazı ekleyebilir, filmi izlerken video oynatıcınızda eklediğiniz dilde dublaj ve altyazıyı açıp kapatabilirsiniz.

Ben bu yazımda, hiçbir program kullanmadan sadece VLC Player ile filme Türkçe dublaj ses ekleyeceğim. Benim göstereceğim bu yöntemi, filmi her izlemek istediğinizde tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Zaten çok kolay bir işlem, bu işlemi yapmak bir dakika bile sürmeyecek, ı promise 😉

İlk olarak VLC Player’i açıyoruz ve Media > Open Multiple Files (Ortam > Birkaç Dosya Aç) yolunu izliyoruz. (Bu işlem için VLC Player’da CTRL + SHİFT + O kısayolunu da kullanabilirsiniz.) Bu işlem sayesinde birden fazla dosyayı aynı anda seçip oynatabiliyoruz.

Yukarıdaki işlemi yapınca aşağıdaki ekran açılacak.

Burada 1 numaralı bölümde film dosyamızı seçiyoruz. 2 numaralı yeri işaretledikten sonra 3 numaralı yerden filmin dublaj dosyasını seçiyoruz. Böylece iki dosyayı aynı anda VLC Player’de seçmiş olduk. Bu işlemleri yaptıktan sonra play butonuna basıyoruz. Şimdi yapmamız gereken son birşey kaldı. VLC Player’de üst menüde yer alan Audio > Audio Track (Ses > Ses İzi) yolunu izleyerek eklemiş olduğumuz ses dosyasını seçiyoruz. Artık filmi türkçe dublaj olarak izleyebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

278
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir