Alef 2. Bölüm Değerlendirme


260
130 shares, 260 points

Alef’in ikinci bölümünde olaylar daha iyi gelişmeye başladı. Dosya tekrar Settar ve Kemal’e verilince macera başladı. Bir önceki bölümde bulunan iki kurban arasında nasıl bir bağlantı olduğunu çözmeye çalışırken ilginç bir detay dikkat çekiyor. İlk kurban olan travesti Mustafa Diri’nin kesilmiş olan dili, ikinci kurban olan Nusret Işık’ın ağzından çıktı. Seri katillerin en bilindik özelliği budur. Seri katil bir kurbanından aldığı değerli eşya yada kurbanın uzvunu bir sonraki kurbanın vücuduna ekler. Bunu daha önce Tess Gerritsen‘in polisiye roman serisi olan Rizzoli Isles serisinden biliyorum. Rizzoli Isles serisinin ilk kitabı olan Cerrah‘ta bu tür şeyler olmuştu.

İlk bölümün son sahnesinde Kemal ve Settar, Mustafa Diri’nin evine gidiyor. Orada duvarda kan ile çizilmiş şu sembolü görüyorlar. Sembol çeşitli dillerde farklı anlamlara geliyor olsa da İbrani alfabesinin ilk harfini temsil ediyor bu da “Alef” i işaret ediyor. Fakat önemli nokta; sembol çizilirken kullanılan kan Mustafa Diri yada Nusret Işık’a ait değil. O halde bu sembol kimin kanı ile çizildi ? İlk bölümün son sahnesinde polisler için bırakılmış olan bir ses kaydı vardı. Bu ses kaydında Faik Ahlat Karaca’nın Gökkuşağı adlı romanın bir hafta içinde basılması isteniyordu. Eğer kitap bir hafta içinde basılmaz ise yeni kurbanlar ortaya çıkacak.

Ortaya çıkan ses kaydı bana ister istemez Saw serisini hatırlattı. Saw serisi her ne kadar korku filmi sanılsa da aslında Saw bir polisiye serisidir. Saw film serisinde kötü adamı john jigsaw’ın arkasını dedektif Huffman ve ekibi toplamak için uğraşıyordu. Seri hakkında daha fazla içerik için #buraya bakınız.

Sonuç olarak Kemal ve Settar Gökkuşağı adlı romanın peşine düşüyorlar. Beyazıt kütüphanesine giden ikili kitabın yıllar önce alınmış ve teslim edilmemiş olduğunu öğreniyorlar. Kütüphane kartında kitabın kimin aldığı okunmadığı için Settar Toros Canavarı’ndan yardım alırken, Kemal ise kitap hakkında bir makale yazmış olan Yaşar Turan hanım’ın yanına gidiyor.

Kitabın kütüphaneye geri teslim edilmesi ile Kemal bir Nijeryalı göçmenin peşine düşüyor. Bakalım neler olacak ?

“Edebiyatımızda Radikal Tasavvuf Geleneği” adlı makale yazan Yaşar hanım, Londra’ya gittiği için kitap ve yazar hakkında yeterli bigli veremese de ilerleyen bölümlerde Kemal’in Yaşar hanımdan faydalanacağını düşünüyorum.

Dikkatimi çeken bir detay ise, Kemal’in halüsinasyon görüyor olması. Kemal’in gördüğü küçük kız kim ? İlerleyen bölümlerde öğreneceğiz…

Alef hakkında daha fazla içerik için #şuraya bakınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

260
130 shares, 260 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
33
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
50
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
83
Beğendim !