Eskiye Özlem Bitmiyor: Yedi Numara

2000 - 2003 yılları arasında TRT ekranlarında yayınlanan komedi dizisi 7 Numara hakkında genel bilgiler...


265

Çok eskiden beri severek izlediğim eski dizilerden birisidir Yedi Numara… Şimdi yıllar sonra bu dizi hakkında yazıyor olmamın sebebi, tarifsiz bir şekilde hissettiğim o acayip duygudan dolayı diziyi baştan izlemiş olmamdır. Ne garip bir cümle oldu değil mi ? Yakın zaman önce dizinin tüm bölümlerini youtube’da izledim. Ara sıra eski dizilere sığınmak gerekiyor. Tamam, yeni diziler çok güzel ama eskilerin yeri her zaman apayrı. Yazının boş laflardan oluşan giriş bölümünü sonlandırarak dizi hakkında detaylara geçelim…

2000 – 2003 yılları arasında TRT ekranların yayınlanan bu komedi dizisi toplamda 3 sezon 92 bölümden oluşuyor. Fora Film tarafından yapılmış olan bu dizide; Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kızı ve 2 taşra erkeğinin (ve bunların peşine takılıp gelen 1 taşralı işsizin) sosyal ve kültüren farklılıklarına değinilirken, birbirleri ile olan ilişkileri ekranlara yansıtılıyor.

Yedi Numara Konusu

Dizide asıl ana karakterlerimiz yukarıda bahsetmiş olduğum üniversite öğrencileri olsa da birde bu öğrencileri aynı çatı altıda toplayan ev sahipleri var. Vahit Ballıoğlu ve karısı Zeliha.

Zeliha – Vahit

Yıllar önce köyden İstanbul’a kaçan bu çiftimizin çocukları olmuyor. Zeliha’nın çocuk hasretini giderebilmek için çiftimiz evlerinin bazı odalarını öğrencilere kiralıyorlar. Böylece öğrenciler sayesinde gelir elde ediyor ve Zeliha’nın çocuk hasretini gideriyorlar. Çocukları çok seven Zeliha, kız kiracılarına “Piliç” derken, erkek kiracılarına da “koç” diyor. Onlar zeliha’nın Koçları ve Piliçleri…

Ayten – Armağan – Rüya – Cansu

Fotoğraftaki karakterlerimiz piliçler. Soldan sağa doğru; Ayten, Armağan, Rüya ve Cansu. Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencileri olan bu dört şehirli kızı şimdi yakından tanıyalım…

Ayten Mutlugil: Ankara Piliçi’dir. Bakımına ve güzelliğine extra önem veren Ayten, çok fazla sevgilisi olması ile öne çıkar.

Armağan Erdem: Bursa Piliçi’dir. Kızlar arasında her zaman en mantıklı kararları veren kişidir. Bu dört kız içinde lider konumundadır.

Rüya Uslu: İzmir Piliçi’dir. Birçok şeyden korkan ve sürekli ağlayarak bunalıma giren bir tiptir.

Cansu Güney: Antalya Piliçi’dir. Yaptığı eşek şakaları ve neşesi ile öne çıkar.


Haydar – Recep

Şimdi sıra geldi taşralı emmioğullarına… Taşları bu iki öğrenci Vahit Ballıoğlu’nun yeğenleri oluyorlar. Kızlar gibi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim görmek için köyden İstanbul’a gelmişlerdir. Şimdi karakterleri yakından tanıyalım.

Haydar Ballıoğlu: Kendisi matematik konusunda üstün bir zekaya sahiptir. Öyleki beş basamakları sayıları bile birkaç saniye içinde kalem dahi kullanmadan çarpabiliyor. En çok kullandığı replik; “Yanlış birşey söyledim herhalde galiba sanırsam !”

Recep Ballıoğlu: Haydar’a göre biraz daha uyanık takılan Recep, biraz cimri bir karaktertir. Parayı sever ve çok para harcamamak için alışverişleri iki saatlik mesafedeki “ucuzcu market” ten yapar. En çok kullanıdığı replik; “müsrifliğin lüzumu yok.”

Satılmış Ballıoğlu

Satılmış Ballıoğlu: Haydar ile Recep’in peşine takılıp İstanbul’a gelmiştir. Üstün bir ticari zekaya sahip olduğunu düşünen Satılmış, İstanbul’da iş kurmanın hayalini kurar. En çok kullandığı replik; “Akarı yok, kokarı yok, temiz iş !”

Sabit Ballıoğlu

Sabit Ballıoğlu: Diziye sonrada dahil olan Sabit, Recep’in abisidir. Aktör olmak için İstanbul’a gelir. Kendisini “Tarık Arkın” olarak tanıtır. “Bu sanatçı duruşudur !”

Yusuf Güdük

Yusuf Güdük: Son olarak Yusuf Güdük’ten bahsedelim. Kendisine has gülüşü ile akıllara kazınan Yusuf, Cansu’nun tatlı belası olarak gelir. En çok kullandığı replik; “Nokta bitti !”

Dizide elbette birsürü karakter var ama diğerleri pekte önemli değil. Dizinin tüm bölümlerini youtube’dan izleyebilirsiniz. İşte diziyi izlemeniz için iki youtube oynatma listesi; #7Numara Nokta bitti.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

265
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir