Dharma Girişimi – Lost Dizisinde Yer Alan Sığınaklar Ve Araştırma Projesi

Lost dizisinin ikinci sezonunda ortaya çıkan Dharma projesi hakkında kapsamlı bir yazı. Dizide yer alan sığınaklar ne amaç ile yapılmış ? Neler oluyor ?


308
179 shares, 308 points

Lost dizisinin 2. sezonunun 3. bölümünde ilk kez karşımıza çıkan bu proje, aslında dizi için büyük bir öneme sahip. Dizinin ilk sezonunda karakterlerin “ıssız bir ada” ya düştüğünü sanmıştık fakat, ikinci sezonun üçüncü bölümünde keşfedilen bir sığınak adanın yıllardır bir araştırma için kullanıldığını ortaya koyuyor. İkinci sezon boyunca, ambar olarak bildiğimiz bu sığınak nedir, neyin bir parçasıdır şimdi yakından bakalım.

Lost Dizisindeki Dharma Girişimi Nedir ?

Lost dizisinin en önemli gizemlerinden birisi olan Dharma Girişimi, dizi boyunca sürekli izleyicinin karşısına çıkıp duruyor. Her taşın altından çıkan araştırma istasyonları ve laboratuvarlar sürekli soru işareti oluşturuyor. Çinli (yada japon) bir bilim adamının proje hakkında bilgiler verdiği bir video kaydı; michigan üniversitesinden iki öncünün girişimiyle, dünyanın çeşitli yerlerinden bilim adamlarının toplanıp izole bir mekanda temel bilimler, elektromanyetizma, psikoloji, parapsikoloji vb konular üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veriyor.

Lost dizisi‘nde yer alan Dharma Girişimi kapsamında ada içinde ve ada dışında olmak üzere toplam 9 tane istasyon yer almaktadır. Bu istasyonların her biri farklı amaçlar için kurulmuş olsa da hepsinin ortak amacı dünyayı kurtarmak‘tır. Lost dizisinde yer alan istasyonların bazıları bilimsel araştırma için kurulmuşken bazıları ise iletişim ve istihbarat için kurulmuştur.

Lost Dizisinde Yer Alan Araştırma İstasyonları

Dharma Girişimi, (bilinen) dokuz araştırma istasyonuna sahiptir ve bunların bazıları yer altında sığınıklarda saklanmıştır. İlk inşa edilen, Kaliforniya’dadır. Oceanic Havayolları‘na ait 815 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren uçağın Eylül 2004’te adaya düşmesinden sonra kazazedeler, bu istasyonların çoğunu keşfederler. İlk bulunan istasyon “Kuğu”dur ve kazazedeler tarafından “ambar” diye tanımlanır. Ok, Kuğu, Alev, İnci, Orkide, Hydra, Staff, Ayna, Fırtına, Lamp Post başlıca istasyonlardır.

Bu araştırma istasyonları dizide ilk olarak kaçıncı bölümde görünüyor, ilk olarak kaçıncı bölümde ziyaret ediliyor gibi bilgiler aşağıdaki görselde mevcut.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

308
179 shares, 308 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
66
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
83
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
117
Beğendim !