Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

Maria Puder ile Raif Efendi'nin aşkının anlatıldığı bir Sabahattin Ali eseri üzerine bir yazı.


267
138 shares, 267 points

Bu yazıyı 26.05.2016 tarihinde www.mustafaalniak.net adlı blogumda yayınlamıştım. Fakat o blogu kapattığım için şimdi burada paylaşmaya karar verdim.

Sabahattin Ali‘den okumuş olduğum ilk roman olan Kürk Mantolu Madonna, adını sıkça duyuruyor olmasına şaşırılmaması gereken bir kitap. Evet, adını çok duymuştum bu kitabın. Birçok blogda, birçok sosyal mecrada fotoğraflarını görmüştüm. Ve nihayet aldım, okudum ve bitirdim. Kitabı okuduktan sonra ise, ilerleyen günlerde mutlaka ama mutlaka Sabahattin Ali’den bir kitap daha okuyacağım dedim ve gözüme; “İçimizdeki Şeytan” adlı kitabı kestirdim. İlerleyen günlerde onuda okuyup buralara yazacağım… Kitap konusunda her daim güzel tercihler yaptığım için kendimle bir kez daha gurur duyuyorum ^^ Bu kitabı okurken, hiç ummadığım bir şekilde sıradışı bir aşk hikâyesi ile karşı karşıya kaldım blogcan. Ben aslında bir aşk romanı okuyacağımı tahmin etmemiştim bu kitabı satın alırken. 

Kitabın Konusu

Ana karakterimiz olan Raif efendi, sahiden çok efendi, işi ile ilgilenen, işinden başka bir şey ile uğraşmayan bir beyefendidir. İşine her zaman tam vaktinde gelir ve işini bitirip mesai bitiminde hiç bir yerde oyalanmayıp direk evine gitmektedir.

Dış dünya ile uyum sağlayamamış olan Raif efendi sürekli ezilmiş, hayatı boyunca bir çok şeye boyun eğmiş, hayata dargın bir karakterdir ve istemediği bir kadın ile evlenmiştir. Ve bir türlü ailesini sevememiştir. Zira ailesi tarafından “pısırık” olarak tarif edilmiştir…

Ancak Raif efendinin mazisi hiçte durgun ve sıradan değildir. Birgün Raif efendinin hastalanması üzerine Raif efendinin iş arkadaşı olar Rasim bey, Raif efendiyi ziyarete gelir. Raif efendi Rasim beye, şirkette çalışma masasındaki çekmecede tuttuğu defterini alıp getirmesini ister.

Hastalığının ilerlediğini fark eden Raif efendi, Rasim beyden bu defteri yakmasını ister. Defterde yazanlar, Raif efendinin mazisini anlatmaktadır… Rasim beyin defteri okuması üzerine, hikâye biraz daha şekillenir… 

Defterde yazanlara göre, geçmiş şöyledir ;

(yıllar yıllar önce…)

Bir süre Berlin’de bulunmuş olan Raif efendi, sanata olan ilgisi üzerine bir sanat galerisine gider. Galeride tablolar arasında gezinirken birden, bir tablo karşısında durur ve tabloda gördüğü portre’ye aşık olur. Görmüş olduğu portredeki Kürk Mantolu Madonna’ya aşık olup, her bulduğu fırsatta gelip, saatlerce bu tablo karşısında durarak Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalar. Fakat başka gözlerinden kendisini izlediğinin farkına varamaz. 

Birgün tabloyu seyre dalmış iken, tablonu sahibi olan Maria Puder, Raif efendinin yanına gelir ve tanışırlar. Kürk Mantolu Madonnanın ta kendisi olan Maria Puder’i gören Raif efendinin hayatı o günden itibaren değişir… Aşığı olduğu Maria Puder ile çok güzel günler geçiren Raif efendi, bir gün babasının ölüm haberini alarak Türkiye’ye döner. Bir süre daha burada Maria Puder ile mektuplaşan Raif efendi bir süre sonra, Maria’dan mektup alamaz. Maria’nın kendisinden sıkılıp kasıtlı olarak cevap yazmadığını düşünen Raif efendi, sevmediği bir kadın ile evlenmek zorunda kalır.

Oysa Maria Puder, Raif efendi yok iken, Raif efendinin kızını doğurur ve doğumdan sonra ölür. Sevmediği bir kadınla evlenmiş olan Raif efendi ise, olanlardan habersizdir. Raif efendinin gerçeği öğrenmesi, 10 yıl zaman alacaktır. Bu 10 yıl içinde ve 10 yılın sonunda ne olacaktır ? İşte bu sorunun harika cevabı kitapta yer almaktadır… 

Kitabı akıcı ve okunabilir kılan yönü ise, Raif efendinin tabloyu seyrederken tabloda görüp aşık olduğu kadının gerçek ve canlı halini görmesidir. Babasının ölüm haberini alana dek, Raif efendi Maria Puder ile çok güzel günler geçirecektir.

Kitap Hakkında Görüşüm

Kıymetini, bitirdikten sonra anladığım bir kitaptı. Şimdiye dek okuduğum Aşk romanlarında mutlaka ilk üçe girebilecek bir kitap. Üstelik, kitapta yer alan aşk, saklı gibi birşey… Kitabı okurken, çok güzel bir aşk romanı okuyacağımı nereden bilebilirdim… Hüzünlendim…

Kitap Hakkında Detaylar

Yazar: Sabahattin Ali

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa: 160

Puanım: 5/5


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

267
138 shares, 267 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
66
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
83
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
116
Beğendim !