Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. Geriye dönmek mümkün olmayacak...


265
137 shares, 265 points

Japon yazar Haruki Murakami tarafından yazılmış olan Kadınsız Erkekler adlı kitabın pdf versiyonu internette karşıma çıkınca bir okuyayım dedim. İlk defa Haruki Murakami kitabı okuyacaktım ve Kadınsız Erkekler adı ilginç gelmişti. Bende kitabın pdf versiyonunu bir çırpıda okudum.

Kitap içinde yedi farklı öykü barındırıyor. Zaten kitap adını, son öyküden alıyor. Kitaptaki bütün öykülerin ortak noktası, kadınlarla ilişki kurmakta sorun yaşayan erkekler üzerine. Aldatılan erkekler, anlaşılamayan erkekler ve üzülen erkekler’in başına gelen sıradışı talihsiz olaylara şahit oluyoruz. Her öyküde kadınlar ile ilişki kurmakta sorun yaşamış erkekler’e tanık oluyoruz.

Şimdi öykülere sırası ile yakından bakalım…

Drive My Car

İlk öyküde talihsiz adamımız Kafuku. Kendisi bir tiyatro oyuncusu. Bir süre önce alkollü araç kullanıdığı için ehliyetine el konulmuş. Bu nedenle kendisini işe götürüp getirebilmesi için bir şöfer bulan Kafuku, şöforü ile yaptığı sohbetler ile başından geçen talihsiz olayları bizlere aktarıyor. 24 yaşında olan Misaki adlı genç kız, Kafuku ile yol boyunca sohbet etmeye başlıyor. Böylelikle Kafuku anlatmaya başlıyor… Kafuku’nun karısı tarafından nasıl aldatılığını, karısının defalarca başka erkekler ile nasıl birlikte olduğunu ve sonunda rahim kanserinden nasıl öldüğünü öğreniyoruz.

Yesterday

Adamımız Tanimura. Bir kafede mutfak bölümünde çalışan Tanimura’nın Kitaru adlı garip bir arkadaşı var. Kitaru’da aynı kafede garson olarak çalışıyor. The Beatles grubunun Yesterday adlı şarkını, kendi yazdığı sıradışı sözler ile söyleyen Kitaru, aynı zamanda kansay lehçesi ile konuşuyor. Kitaru, eski kız arkadaşı Erika Kuritani ile birtakım sorunlar yaşamaktadır. Uzun zamandır birlikte olduğu kız arkadaşına karşı cinsel duygular beslemediği için Tanimura’dan kız arkadaşı ile sevgili olmalarını ister. Bu durum üzerine Tanimura, kendisini karmaşık bir durumun ortasında bulur.

Bağımsız Organ

Üçüncü öyküde karşımıza çıkan karakter Tokay. Kendisi 52 yaşında bir doktor (plastik cerrah). Evliliğe karşı olan Tokay, sürekli farklı kadınlar ile ilişkiler yaşar. Hatta aynı anda dört – beş kadını nasıl idare ettiğini bile anlatır. Fakat günün birinde Tokay, evli bir kadına aşık olur ve bu aşk Tokay’ın sonu olur. Evli kadın ile ilişki yaşayan Tokay, kadının kendisini terk etmesi üzerine çok üzülür. Bir süre sonra bu duruma dayanamayan Tokay, kendisini ölüme terk eder.

Şehrazad

Bu öyküde ana karakterimiz Habara. Evinden hiç çıkmayan Habara, düzenli olarak evine gelen Şehrazad adlı bir kadın ile ilişki yaşar. Kadın her gelişinde Habara için alışveriş yapar ve yaşanan ilişki sonrası geçmişi ile ilgili bazı şeyler anlatmaya başlar. Şehrazad’ın lisede aşık olduğu bir çocuğun evine gizli gizli nasıl girdiğini ve o evde kimse yokken neler yaptığını anlattığı garip hikayeler, olayı iyice karmaşık bir hale getirir.

Kino

Spor ayakkabıları üreten bir şirkette çalışam Kino, karısının kendisini iş arkadaşı ile aldatırken suç üstü yakalar. Bunun üzerine evi terk edip teyzenin evini kiralayan Kino, burada bir bar açar. Burada yaşayacağı bir takım olaylar onu, bir gezgine dönüştürür.

Âşık Samsa

Bu garip öyküde ana karakterimiz Gregor Samsa. Kendisi, bir yataktan başka birşey olmayan bir odada uyanır. Fakat uyandığında kendi adını bile hatırlamıyordur. İşin garip tarafı Gregor, bir insan değildir. Bir çeşit hayvan bedeni içinde oyanan Gregor, çıplak bedenini örttükten sonra uyanmış olduğu evi gezmeye başlar. Bir süre sonra, evin içinde bozuk olan bir kapı kilidini tamir etmek için geldiğini iddia eden bir kız gelir. Ve Gregor kambur kıza karşı ilgi duymaya başlar.

Kadınsız Erkekler

Gece yarısı evli bir adamın telefonu çalar. Telefondaki adam, eski sevgilisinin kocasıdır. Evli olan karakterimiz eski sevgilisinin ölüm haberini alınca şaşırır. Çünkü eski sevgilisi intihar etmiş, kendi yaşamına son vermiştir. Fakat eski sevgilisinin kocası neden bunu kendisine söyleme gereği duymuştur ?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

265
137 shares, 265 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
83
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
100
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
134
Beğendim !