Bizimkiler Dizisi’nin Tak Tak Sedat’ı Bugünlere Nasıl Geldi ? Sanat Hayatını Anlattı

Bir döneme damgasını vuran Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden Bizimkiler'in "Üçkağıtçı tak tak Sedat"ı Salih Kalyon, bugüne kadar yaklaşık 160 film ve dizide rol almanın haklı gururunu yaşıyor.


319
190 shares, 319 points

Türk televizyon tarihinin en uzun dizilerinden olan Bizimkiler dizisi ile ününe ün katan sanatçı Salih Kalyon bugünlere nasıl geldiğini anlatıyor. 1989 – 2002 yılları arasında 13 yıl yayınlanan Bizimkiler dizisinde 12 yıl boyunca oynadığını belirten 73 yaşındaki sanatçı, sanat hayatının 56. yılında evinin kapılarını AA muhabirlerine açtı.

Ev hanımı bir anne ve saat tamircisi bir babanın desteğini alarak çok sevdiği tiyatroya adım atan sanatçı, tiyatro bileti satarak tiyatrocu olmaya karar verdiğini ifade etti.

Sanat Hayatına Tiyatro Bileti Satarak Başladı

Tiyatro Sanatçısı Salih Kalyon, Ağrı’da doğduğunu, özgür bir çocukluk yaşadığını, ömrü boyunca istediği her şeyi yaptığını söyledi. Çocukluğundan itibaren çok tiyatro oyunu seyrettiğini aktaran Kalyon, şunları kaydetti:

“Adapazarı’na 1962’de gelen bir tiyatroya bilet satarak destek verdim. O tiyatro benim tiyatrocu olmama neden oldu. Seyrettiğim oyunlar hafızamda öyle bir yer etti ki artık tiyatrocu olmaya karar vermiştim. Bir yıl sonra aynı ekibin sanat yönetmeni Asaf Çiyiltepe yönetiminde Ankara Sanat Tiyatrosu geldi. Bu tiyatroda birbirinden güzel üç oyunu görünce, ‘Artık daha fazla duramıyorum’ dedim. Tiyatronun genel sanat yönetmeni Asaf Çiyiltepe ile görüştüm. 1964-65 yıllarında Cahit Atay’ın ‘Sultan Gelin’i ilk oyunum…”

O zamanlar çok uzun turneler yaptığını, Ankara Sanat Tiyatrosunun adının her yerde duyulduğunu anlatan Salih Kalyon, daha sonra İstanbul’a geldiğini, Dostlar Tiyatrosunda çalıştığını dile getirdi.

Video;

Çocuk tiyatrosunu 1975’te oynamaya başladığını ve bunu 24 yıl sürdürdüğünü vurgulayan Salih Kalyon, “Bodrum’da 1977’de ‘Çocuk tiyatroları şenliği’ yaptık. İstanbul’dan, Eskişehir’den, Ankara’dan tiyatrocular geldi, burada bir hafta bütün Bodrumlu çocukları kalenin içine topladık. Onlarla oyunlar oynadık. Topladığım çocuk filmleriyle birlikte Kanada elçiliğinin bize hediye ettiği 16 milimetrelik makineyle kalenin bahçesinde film gösterimi yaptık. Bodrum’da da çocuk tiyatrolarını başlatmış olduk.” diye konuştu.

Bizimkiler Dizisinde 12 Yıl Oynadı

Bugüne dek yaklaşık 160 film ve bir çok dizide rol alan Salih Kalyon, Bizimkiler dizisinde sadece dört bölüm oynayacakken 12 yıl boyunca oynadığını şu sözler ile ifade ediyor;

“Benim meşhur olmam da ‘Bizimkiler’ sayesinde oldu. Dizide Şükrü Bey’in kiracısı ‘Üçkağıtçı tak tak Sedat’ olarak rol aldım. İlk önce dört bölümlük bir rol oynayacaktım ama sonradan tip çok beğenilince ‘devam ettirelim’ dediler.”

Sanatçı şimdilerde yaşamını Muğla’nın Bodrum ilçesinin torba mahallesinde sürdürüyor.

Kaynak: #AA #Ntv #Sozcu #YeniAsır


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

319
190 shares, 319 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
33
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
50
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
86
Beğendim !