Alef 1. Bölüm Değerlendirme


261
130 shares, 261 points

Polisiye denilince benim için akan sular durur. Polisiye dizileri izlediğim gibi polisiye kitapları okumayıda çok seviyorum. Bu nedenle BluTv ve FX‘in 2020 yılı ortak yapımı olan Alef adlı diziyi izlemeye karar verdim. Dizinin ilk bölümünü az önce bitirdim. Şimdi ilk bölüm üzerine biraz yazacağım.

Başrolünde Melisa Sözen, Kenan İmirzalıoğlu ve Ahmet Mümtaz Taylan‘ın olduğu 2020 yılı yapımı bu dizi gerçekten güzel gibi görünüyor. Daha önce Puhu Tv’den #Şahsiyet‘i izlemiştim ve çok beğenmiştim. Bakalım Alef, Şahsiyet kadar kalitelimi ? İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Ayrıca dizinin bir jeneriğinin olmaması büyük eksiklik. (Jenerik o kadar sönük kalmış ki ben hiç yok sayıyorum. Şahsiyet’in Jeneriği çok daha hareketli ve çok daha iyi. Bkz: https://youtu.be/RRgSPaRB2oU)

Dizi’de Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandığı karakter Kemal, dört yıl ingiltere’de görev yapmış genç bir Polis. Ahmet Mümtaz Taylan’ın canlandırdığı Settar karakteri ise teşkilatta 30 yıl çalışmış ve emekliliğine yaklaşmış cinayet şubede görev yapan bir başkomiser.

Settar, olayları kendi yöntemi ile çözmeyi seven “eski toprak” olarak tanımlayabileceğimiz bir karakter. Huysuz, laf dinlemeyen, kural tanımaz, kendi bildiğini okuyan bir kişi. Bu nedenle cinayet şubede kötü bir nama sahip olan Settar, hangi işe elini atsa dosya elinden alınıp başka Polise veriliyor.

Settar’ın yanına gelen Kemal ise Settar’a yöne “yenilikçi” diyebileceğimiz bir karaktere sahip. İlk bölümden anladığım kadarıyla Settar, Kemal’i havalı bulduğu için pek sevmiyor.

Dizide gözüme batan tek şey ne yazık ki Kenan İmirzalıoğlu’nun oyunculuğu oldu. Ne yazık ki -bana göre- Polis olarak davranamıyor. Adamda oyunculuk var ama Polis ruhu yok.

küçük bir eleştiri

İlk bölümde karşımıza iki kurban çıkıyor. Bu iki kurbanın ortak özelliği ikisinin de zincir ile benzer şekilde bağlanmış olması ve dillerinin kesilmiş olması. İlk kurban travesti (Mustafa Diri) deniz’de bulunurken, ikinci kurban yazar Nusret Işık ise Haliç Tersanesi’nde tavana asılmış olarak bulunuyor. Her iki dosya’da Settar’ın ağresif ve laf dinlemez tavırları yüzünden Settar’ın elinden alınıyor. Settar’ın süpermen gibi olaylara müdahale etmesinin, üstüne birde savcı’ya posta koymasının elbette bir bedeli olacaktı.

Her polisiye dizi / film’inde olduğu gibi dosya’dan alınan Polisler, dosyanın kendisinden alınmış olmasına rağmen işin üstüne gidip olayları araştırmaya devam ediyorlar. Her zaman olduğu gibi Polisler, emniyet içinde, “rica, minnet” yolu ile birilerinden yardım alıp, yapmaması gereken işler yapıyor. Bu klasik Polis tavırlarını elbette Alef’in ilk bölümünde de gördüm.

İlk bölüm hakkında görüşlerimi yazdığım bu yazıyı sonlandırmadan önce filmden beğendiğim güzel bir repliği paylaşmak istiyorum;

38:08

Kemal: “Mustafa Diri’nin ismini komiser Cemil’den önce nasıl öğrendin ?”

Settar: “Memurlar mesai saati içinde çalışır Kemal efendi! “

Alef hakkında daha fazla içerik için #şuraya bakınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

261
130 shares, 261 points
Mustafa Alnıak
Bilgisayar Programcısı / 2013'den beri mütemadiyen blogger / Yabancı dizi hastası / Film ve kitapsız yaşayamayan bir blogger.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
66
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
83
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
116
Beğendim !