Arşimet’in Elyazmalarındaki 2 Bin Yıllık Gizem

Arşimet'in palimpsesti modern tekniklerle tekrar okundu. Diyagramlar, sonsuz hesaplamaları (kalkülüsün temeli) ile bir geometri ve modern matematik ve modern bilime doğru ilk adımı atmıştı.


280
153 shares, 280 points
Arşimet
Arşimet

Arşimet kimdir? Gizli kitapları nelerdir? Bu yayında Arşimet ve el yazmalarından ve Arşimet’in el yazmaları kitabından bahsedeceğim. Biyografiler he zaman dikkatimi çekmiştir. Yaşama iz bırakmakmanın yanında insanlığa rasyonel düşünme yeteneğini de kazandıran bilme ve akla; düşünmeye ve sorgulamaya önem verip bize bunun önemini hatırlatan Arşimet 2 bin yıl önceden insanlığa seslenişini kazaran duyduk desek yanlış olmaz.

Arşimet,  (MÖ 287, MÖ 212) arasında Sariküza, Sicilya’da yaşamış geometri ve kalkülüsün temellerini atmıştır. II. Kartaca Savaşı’nda öldürülür. Yüzen Cisimler Üzerine, Metot, Stomachion eserlerini içeren palimpsesti 1999 ortaya çıktı. Arlında 1906 yılında Heiberg, palimpsesti bulmuş fakat tam çözememişti. 2. Dünya savaşı sonrası Arşimet’in palimpsesti Amerikaya gider. 

Arşimet’in 2 bin yıllık sırrı

Palimpsest
Palimpsest

Palimpsest, bir kitabın (deri parşömen) üzerideki yazıların silinerek üzerine yeni şeylerin yazılmasıdır. İşte Arşimet’in Metod ve diğer mektuplarının ve sonsuzluk hesaplarının bulunduğu bu el yazması kopya da 1232 yılında bozularak üzerine dua kitabı yazılmış. Arşimet’in palimpsesti modern tekniklerle tekrar okundu. Diyagramlar, sonsuz hesaplamaları (kalkülüsün temeli) ile bir geometri ve modern matematik ve modern bilime doğru ilk adımı atmıştı. İskenderiye kütüphanesi 391 yılında yerle bir edilince Arşimet’in el yazmaları gibi binlercesi kayboldu. 1204 yılında Haçlı saldırısı ile yıkılan Kostantinopolis’teki son bilimsel kitaplar da yakıldı. Elde kalanlar ise Hristiyanlaştı Arşimet palimpsestinde olduğu gibi. Fakat günümüze kadar gelmesinin en büyük sebebi de dua kitabı palimpsesti olarak saklanmasıydı.

Arşimet
Arşimet
Arşimet’in eserlerini okuyan ve ondan ders alan Newton, Galileo gibi modern bilimin ve matematiğin kurucuları yöntemlerini geliştirerek günümüze kadar gelen akıl ve bilim çağının açılışını yaptılar.
21. Yüzyıl
Nano teknolojini yerini moleküler teknolojilere bırakmaya hazırlandığı; yapay zekâ ve kuantum bilgisayarlarının konuşulduğu; evrenin sırlarının çözümünde adımların atıldığı günümüzde biz ne yapıyoruz? Asıl sormamız gereken soru bu olmalı diye düşünüyorum. Arşimet Palimpsesti’nin üzerine yazılan Hristiyan duaları gibi bizler de aklın ve bilimin ve sorgulamanın üzerine tuhaf yasakları yazmamalıyız. Bilimi, ilerlemeyi hâlâ gereksiz görenler bu fikirlerinden vazgeçmeliler.
 
Bahsi geçen kitap hakkında bilgiler aşağıda:

Yazar: Reviel Netz – William Noel
Orijinal ad: The Arhimedes Codex
Yayın evi: Alfa (bilim)

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

280
153 shares, 280 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
16
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
33
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
67
Beğendim !