TRT’nin Yeni Dizisi Tutunamayanlar Tutunabilecek mi ?

TRT'nin yeni komedi dizisi Tutunamayanlar başlamadan önce, dizinin adı ve içeriği üzerine kısa bir tarafsız eleştiri yapalım dedik !


282
3 comments, 153 shares, 282 points

TRT’nin yeni, absürt komedi dizisi Tutunamayanlar 7 Ocak 2020 tarihinde başlayacak. Fakat siz Tutunamayanlar dizisi‘nin gerçekten tutunacağını düşünüyor musunuz ? Her neyse, kelime oyunu yapmadan direk konula gelelim…

Absürt Bir Komedi Dizisi İçin Tutunamayanlar Adı Uygun mu ?

Tutunamayanlar denildiği zaman aklınıza direk Oğuz Atay‘ın romanı gelmiyorsa sizin için sorun değil, bu diziyi izleyerek gülebilir, eğlenebilirsiniz. Fakat Oğuz Atay‘ın Tutunamayanlar kitabını okuduysanız, Olric ile sohbet ettiyseniz, bu diziyi izlemeye kalkmakta absürt ve komik olacak.

Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabı için #buraya tıklayınız.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen Tutunamayanlar, kullanılan dil ve anlatım şekli ile edebiyatta bir devrim olarak kabul ediliyor. Üstelik bu kitap 1970 yılında TRT Roman Ödülü kazanmıştı. (Bkz: #Wikipedia) Çok merak ediyorum; TRT kitaba bu ödülü verdikten sonra kitap adını kullanma hakkına sahip mi oldu ? Yoksa bu komedi dizisi adını, Oğuz Atay’ın kitabından almıyor mu ? Umarım öyledir. Çünkü bu tür kitabın adı ile dizi yapmak güzel fakat, dizinin “komedi dizisi” olması çok komik. Bence zahmet edip dizi yapılmasına gerek yok, bu adım, zaten yeterince komik.

Uzun lafın kısası; ben bir komedi dizisi için bu adın kullanılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ne yaparsanız yapın, Tutunamayanlar denildiği zaman akıllara gelen ilk şey Oğuz Atay olacak. Ve Tutunamayanlar adlı bir dizi, -dışarıdan bakıldığı zaman komik görünsede-, izleyince komik olmayacak.

Tutunamayanlar Dizisi Konusu

Hayatı boyunca hiç çalışmamış ve çalışmaya da niyeti olmayan Tarık (Doğu Demirkol) gittiği bir iş görüşmesinde, çok zenginken babasının işlerinin kötü gitmesi nedeniyle her şeyini kaybeden İrem’e (Ece Çeşmioğlu) aşık olur. Gidecek yeri olmayan İrem, Tarık’ın davetiyle yaşadığı mahalleye gelir ve mahalledeki kitap kafede çalışmaya başlar. İrem’in hayali başarılı olmak, kendi işini kurmak ve bir gün tekrar eski günlerine dönebilmektir.

İrem’i etkilemenin yolunun iş kurmaktan geçtiğini gören Tarık ise bir gün bağnaz ve vizyonsuz İlham Perisi İlhan’la (Zafer Algöz) karşılaşır. İlham Perisi’nin verdiği fikirlerle hepsi başarısız olacak olan birbirinden eğlenceli iş girişimlerine atılır.

Kaynak: #TRT1

Tutunamayanlar Dizisi Fragman


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

282
3 comments, 153 shares, 282 points
mustafaalniak
Çılgın bir kalabalığın uğultusuna kulak tıkayan, sükunet içinde yazdıkları ve okudukları ile meşgul, dost bir yabancı.

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Haberim var diziden ama izlemedim. Zaten tutarsa sosyal medyaya bir şekilde düşüyor. Repliği olsun, sahnesi olsun. İşte o zaman izlerim.

    1. Merhaba Cem, Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim 🙂 Dizi belki güzel olabilir fakat ben sanırım izlemeyeceğim. Zaten tanıtım ve fragmanları da beğenmedim. Belki ileride diziye bir şans vermeyi düşünebilirim. Oda -hiç alakası yok ama- Oğuz Atay’ın hatrına 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

beğenmedim beğenmedim
308
beğenmedim
neydi bu şimdi ? neydi bu şimdi ?
371
neydi bu şimdi ?
Beğendim ! Beğendim !
493
Beğendim !